عکس های داخل شهر

تصویر زیبا از پل تاریخی میرزا رسول شهرستان میاندوآب

0

 

پل میرزا رسول مربوط به دوره قاجار است و در میاندوآب، جاده میاندوآب به مهاباد، روی رودخانه سیمینه‌رود واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۸ به‌عنوان یکی ازآثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

طول این پل ۵۲ متر و تعداد دهانه‌های آن ۷ می‌بوده که ۵ دهانه آن سالم مانده است. مصالح بکار رفته در این بنا در قسمت پایه‌ها و سیل شکن‌ها، سنگ و در بقیه قسمتها آجر می‌باشد البته در هفته دوم فروردین ۱۳۹۵ بر اثر طغیان رودخانه سیمینه رود (تتئو یا تاتائو) قسمتهائی از این پل آسیب جدی دیده است.

?فصل جدید مرمت پل میرزا رسول(تاتاوی) میاندوآب آغاز می شود

? مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی به تداوم مرمت و ساماندهی پل تاریخی میرزا رسول میاندوآب اشاره کرد و گفت: فصل جدید مرمت این پل به زودی آغاز می شود.

?جلیل جباری افزود: فصل جدید مرمت این پل شامل اصلاح کنوبندی، اجرای کف سازی عرشه پل، مرمت دستک های کناری و انجام مرمت های اضطراری است.
?وی ادامه داد: برای اجرا و شروع مرمت این بنا، پیمانکار ذیصلاح نیز انتخاب و مراحل قانونی آن طی شده است ولی به علت جریان سریع آب در بستر رودخانه، شروع مرمت امکان پذیر نیست و در صورت کاهش جریان رودخانه، عملیات اجرایی نیز آغاز خواهد شد.
?جباری بیان کرد: این پل تاریخی به عنوان یکی از آثار شاخص این شهرستان طی سالیان گذشته با تهدیدها و آسیب هایی مواجه شده بوده که بر حسب ضرورت مرمت های اضطراری از طرف این اداره کل در آن انجام شد.
?وی ادامه داد: کارهای مرمتی که در سه سال اخیر در این بنا اجرا شده، مربوط به اجرای بسترسازی و تقویت پی و فونداسیون بر اساس طرح مصوبی است که در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مورد تایید اعضا قرار گرفت./ایرنا

 

عکاس : توحید عبدزاده

تصویر زیبا از طبیعت شگفت انگیز منطقه حیدرباغی
دورنمایی زیبا از پل تاریخی میرزا رسول

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *