تصویر زیبا از پل تاریخی میرزا رسول شهرستان میاندوآب

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
تصویر

 

پل میرزا رسول مربوط به دوره قاجار است و در میاندوآب، جاده میاندوآب به مهاباد، روی رودخانه سیمینه‌رود واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۸ به‌عنوان یکی ازآثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

طول این پل ۵۲ متر و تعداد دهانه‌های آن ۷ می‌بوده که ۵ دهانه آن سالم مانده است. مصالح بکار رفته در این بنا در قسمت پایه‌ها و سیل شکن‌ها، سنگ و در بقیه قسمتها آجر می‌باشد البته در هفته دوم فروردین ۱۳۹۵ بر اثر طغیان رودخانه سیمینه رود (تتئو یا تاتائو) قسمتهائی از این پل آسیب جدی دیده است.

🔸فصل جدید مرمت پل میرزا رسول(تاتاوی) میاندوآب آغاز می شود

🔹 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی به تداوم مرمت و ساماندهی پل تاریخی میرزا رسول میاندوآب اشاره کرد و گفت: فصل جدید مرمت این پل به زودی آغاز می شود.

🔹جلیل جباری افزود: فصل جدید مرمت این پل شامل اصلاح کنوبندی، اجرای کف سازی عرشه پل، مرمت دستک های کناری و انجام مرمت های اضطراری است.
🔹وی ادامه داد: برای اجرا و شروع مرمت این بنا، پیمانکار ذیصلاح نیز انتخاب و مراحل قانونی آن طی شده است ولی به علت جریان سریع آب در بستر رودخانه، شروع مرمت امکان پذیر نیست و در صورت کاهش جریان رودخانه، عملیات اجرایی نیز آغاز خواهد شد.
🔹جباری بیان کرد: این پل تاریخی به عنوان یکی از آثار شاخص این شهرستان طی سالیان گذشته با تهدیدها و آسیب هایی مواجه شده بوده که بر حسب ضرورت مرمت های اضطراری از طرف این اداره کل در آن انجام شد.
🔹وی ادامه داد: کارهای مرمتی که در سه سال اخیر در این بنا اجرا شده، مربوط به اجرای بسترسازی و تقویت پی و فونداسیون بر اساس طرح مصوبی است که در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مورد تایید اعضا قرار گرفت./ایرنا

 

عکاس : توحید عبدزاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *